O Stowarzyszeniu

Stowarzyszenie swoją aktywność koncentruje wokół kilku głównych nurtów działania. Służą one:

 • podnoszeniu prestiżu zawodowego osób związanych z fortepianami i pianinami,
 • podnoszeniu indywidualnych kwalifikacji zawodowych stroicieli,
 • pomocy prawnej i merytorycznej osób zrzeszonych w SPSF,
 • inicjowaniu rozwoju prawa normującego funkcjonowanie branży fortepianowej

Stowarzyszenie powołane do życia zostało 17 marca 2007 roku na zjeździe założycielskim w Grodzisku Mazowieckim z inicjatywy dwóch stroicieli: Andrzeja Kruszewskiego oraz Andrzeja Włodarczyka. Spotkanie to miało na celu podjęcie próby stworzenia, a następnie rejestracji formacji działającej na rzecz integracji i konsolidacji ludzi profesjonalnie zajmujących się fortepianami i pianinami w naszym kraju.

Była to już kolejna taka próba. Tym razem – jak widać – udana.  Na pierwszym zjeździe założycielskim obecnych było 37 osób. Byliśmy pod wrażeniem frekwencji oraz zaangażowania wszystkich zebranych na tym spotkaniu. Bardzo sprawnie i szybko udało nam się powołać komitet założycielski  i ustalić najważniejsze dla stowarzyszenia cele statutowe. W ciągu roku od tego dnia, a dokładnie 25 marca 2008 roku zostaliśmy  zarejestrowani w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy pod oficjalną nazwą: Stowarzyszenie Polskich Stroicieli Fortepianów z numerem KRS 000 030 1615. W następnym roku 2009, podczas Kongresu Europiano w Hradec Králové, 28 maja zostaliśmy przyłączeni jako siedemnasta organizacja do Europejskiego Stowarzyszenia Europiano.

Na naszej stronie i w naszych linkach możesz znaleźć wiele informacji dotyczących fortepianów i pianin. Jest to strona, która skupia ludzi zawodowo związanych z tymi instrumentami, których także łatwo jest tutaj znaleźć. Zapraszamy do częstych odwiedzin.

ornament W niezbyt długiej aczkolwiek już znamiennej historii Stowarzyszenia odbyło się kilka zjazdów członkowskich. Po każdym z nich przybywa nam członków. Zainteresowanie ze strony ośrodków medialnych oraz tak zwane ogólnospołeczne również ciągle wzrasta. Pracuje nad tym cała społeczność SPSF, nie tylko podczas corocznych spotkań, ale na co dzień. Dotychczas spotykaliśmy się osiem razy:

I zjazd – 21 czerwca 2008 r. w „Marciszówce” koło Kępna (południowa Wielkopolska).
II zjazd – 20 czerwca 2009 r. Hotel „Flora” – Kalisz
III zjazd – 8 maja 2010 r. Ośrodek „Jodłowy Dwór” w Hucie Szklanej (świętokrzyskie)
IV zjazd – 14 maja 2011 r. Hotel „Edison” w Baranowie koło Poznania
V zjazd – 12 maja 2012 r. Gospoda „U Czwarnów” – Grodzisk Mazowiecki
VI zjazd – 11 maja 2013 r. Hotel „Calisia” – Kalisz
VII zjazd – 29 marca 2014 r. Hotel „Olympia – Stadion Śląski” – Chorzów
VIII zjazd – 21 marca 2015 r. Hotel „Campanile” – Warszawa
IX zjazd – 9 kwietnia 2016 r., Pałac UAM w Obrzycku k/Poznania
X zjazd – 18 marca 2017 r., Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Lusławice
XI zjazd – 3 marca 2018 r., Warszawa

XII zjazd – marzec/kwiecień 2019 r., Gdańsk

Lista zrzeszonych (73 osób) w SPSF dostępna poniżej.

Obecny Zarząd Stowarzyszenia (kadencja 2015-2018) stanowią:
Andrzej Kruszewski, (prezes zarządu)
Szymon Jasnowski, (wiceprezes zarządu)
Przemysław Chabracki, (sekretarz)
Andrzej Chabracki, (skarbnik)

Zarząd Stowarzyszenia zaprasza wszystkich związanych z naszym zawodem do wstąpienia w szeregi SPSF. O procedurze dotyczącej członkostwa w Stowarzyszeniu można przeczytać na naszej stronie w zakładce „Zgłoszenie”. Informacji udziela także Sekretariat, pod numerem telefonu: +48 696 115 661

Tutaj do ściągnięcia: Statut Stowarzyszenia  oraz zawsze aktualna Lista członków SPSF 

ornament

SPSF pragnie być otwarte na ludzi zainteresowanych historią, budową, obsługą i strojeniem fortepianów i pianin. Niech nie zmyli Państwa nazwa naszego Stowarzyszenia.

Ponieważ uznaliśmy, że w potocznym języku każda osoba zajmująca się fortepianami i pianinami nazywana jest stroicielem liczymy na zainteresowanie:

 • korektorów,
 • stroicieli,
 • muzyków,
 • muzykologów,
 • historyków,
 • instrumentoznawców,
 • oraz wszystkich związanych z naszym środowiskiem.

Wszystkich, którzy zainteresowani są wstąpieniem do Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów serdecznie zapraszamy. Wszelkie informacje dotyczące procedury przyjęcia  można uzyskać pod numerem telefonu: +48 696 115 661 lub wysyłając maila na nasz adres: sekretariat@spsf.pl.

Osoby zainteresowane przystąpieniem do naszego stowarzyszenia zapraszamy w pierwszej kolejności do bezpośredniego  kontaktu z członkami SPSF. Zgodnie z wymogami statutowymi konieczna jest rekomendacja czterech osób wprowadzających, zrzeszonych w SPSF. Lista członków zamieszczona jest w zakładce „O nas”. Dane kontaktowe można tez pobrać przy pomocy aplikacji „Znajdź swojego stroiciela”. Prosimy bardzo o zapoznanie się ze Statutem Stowarzyszenia (poniżej). Konieczne jest także pobranie Deklaracji Członkowskiej, wypełnienie jej w dwóch egzemplarzach i wysłanie na nasz adres pocztowy.

Tutaj znajduje się Deklaracja Członkowska.